Tymianový olej

je druhým najviac zastúpeným olejom v Ekopole je tymianový olej. Na jednom pásiku sa ho nachádza 50 mg. Olej sa získava destiláciou listov, stoniek a kvetov dúšky tymianovej vodnou parou. Jeho silné antibakteriálne, anti-fungálne, anti-mikrobiálne, anti-oxidačné, anti-vírusové a antiseptické účinky dovoľujú jeho široko-spektrálne využitie v ľudovej medicíne.

Starí Egypťania ho používali na balzamovanie a Gréci proti rôznym infekčným ochoreniam. Dodnes materinu dúšku používame bežne pri respiračných problémoch, bronchitídach, astme, laryngitíde, angíne, astme…Tymianové silice pôsobia tiež upokojujúco, protikŕčovo a prekrvujúco, pomáhajú pri trávení, fyzickej slabosti, zápaloch močového mechúra, chrípke, bolestiach hlavy, ovplyvňujú imunitný systém.

Najväčšiu zložku tymianového oleja tvoria fenoly (max 60%). Práve fenoly predstavujú tie najsilnejšie antibakteriálne, proti-infekčné a antiseptické zložky v rastlinnej ríši. Okrem tymianu sú fenoly vo veľkej miere zastúpené v bazalkovom, brezovom, škoricovom, klinčekovom, mätovom, feniklovom či oregánovom oleji. Tymol, ktorý tvorí najväčšie percento fenolov (max 55%), preukázal schopnosť inhibovať rast mikroorganizmov.  Tymianový olej preukázal silné antibakteriálne  účinky voči stafylokokom a baktérii E.coli. U osôb, ktoré používali ústnu vodu s obsahom tymianu počas 6 mesiacov, sa nezistila nijaká prítomnosť akýchkoľvek orálnych baktérií, u ktorých by sa vyvinula odolnosť voči týmto olejom. Z toho vyplýva, že tymol má anti-mutagénny účinok.

Akaricídny účinok tymolu sa využíva vo včelárstve proti varroáze. Tvorí hlavnú zložku prípravkov ako Apiguard (12,5 g /liečenie) alebo Thymovar (15 g /liečenie), ako uvádzajú štítkové údaje prípravkov. Nie je karcinogénny. Synergické pôsobenie rôznych olejov však umožňuje Ekopolu použiť oveľa menšiu koncentráciu tymianového oleja a teda aj tymolu. Niektoré hypotézy uvádzajú, že vedľajšie, minimálne zastúpené zložky éterických olejov poškodzujú mikrobiálne bunkové membrány, čo zas umožňuje anti-mikrobiálnym zložkám ako tymol ľahko preniknúť do bunky a priamo ju poškodiť.

Ďalšou zložkou tymianového oleja je karvakrol. Má proti-rakovinotvorné a dezinfekčné účinky. Je silným antioxidantom, ničí črevné červy a má fungicídne vlastnosti. Tymianový olej vplýva na biochemické a fyziologické procesy parazitov, potláča ich vitalitu.