Jednou vetou na úvod.

V časopise Včelár boli začiatkom roka 2022 uverejnené články, ktoré publikujeme na našom webe s textom a obrázkami ako boli ponúknuté redakcii.

I. diel

(Ako myslíme a konáme teraz, tak sa budeme mať.)

Začali sme nový rok a pevne verím, že mnohí začali meniť i svoje myslenie. Výsledkom nášho myslenia sú naše skutky, náš život, stav našej krajiny. Žijeme v ére Antropocénu kedy ľudská činnosť spôsobuje v prírode ohromné zmeny veľmi rýchlym tempom. Na našej planéte už niet miesta, na ktoré by ľudská činnosť nemala vplyv. My všetci po sebe zanechávame stopu, ktorá ako ukazuje momentálna globálna kríza, nám výrazne skracuje život. Vykorisťovanie, plytvanie hojnosťou a systematické otravovanie jedmi nášho životného priestoru zákonite vedie ku kolapsu celého ekosystému. Každý však môžeme prispieť aj k tomu, aby sme to napravili. Každý jeden včelár, ktorý má hoc len jeden úlik, výraznou mierou prispieva k zveľadeniu svojho mikropriestoru a mikroklímy. Včelári sú s prírodou veľmi spätí a na samotnej včele môžu vidieť osud človeka.

Bruce Lipton, molekulárny biológ, hovorí, že „nie gény sú zodpovedné za vznik ochorenia, ale styk organizmu s prostredím“ (4). Podľa tohto práve včelár má v rukách ten čarovný prútik, ktorým môže ovplyvniť prostredie včiel, v ktorom sa nachádzajú. My sme tým prostredím! Bunky sú podľa neho samostatné, mysliace a cítiace bytosti, ktoré vyzerajú tak, aké prostredie ich obklopuje. Rovnako aj telo z nich zložené (4). Teda aj včely sú rovnakými bytosťami ako človek. A predsa si dovolíme správať sa k nim, ako by sme sa k človeku nikdy správať neodvážili. Predstavme si napr. fumigáciu amitrazom či pokap kyselinou v zimnom období…Nič nie je náhoda. Teda aj náš stav na planéte, či stav
našich včelstiev alebo i prázdne úle v čase, kedy by sme tam mali čakať život nie je náhodný, ale jasným výsledkom činnosti človeka. To že nepoznáme mechanizmy prečo sa to deje, neznamená, že nie sú. Kvantoví fyzici dnes vedia jasne vyvrátiť existenciu náhod a tiež sa mení prezentácia získaných výsledkov z vedeckých výskumov chémie alebo biológie. Kvantová fyzika preberá žezlo a s ňou i téza, že všetko je energia, teda frekvencia a navzájom sa všetci ovplyvňujeme, či už tomu veríme alebo nie.

Nikola Tesla: „Ak chceme poznať tajomstvo vesmíru, musíme premýšľať o energii, frekvenciách a vibráciách“. Toto ovplyvňujeme každým zásahom do včelstva. Každé ošetrenie včelej rodiny, jej liečenie alebo pobyt človeka v apidomčeku ovplyvňuje fungovanie včelstva, jeho komunikáciu, vibráciu, frekvenciu a tiež i silu včelích produktov, ktoré čím ďalej tým viac naberajú na popularite, čo sa týka udržania zdravia či liečenia človeka i iných zvierat. Dobre si teda rozmyslime náš prístup a zásah do včelstva, majme na mysli, že náš skutok má ďalekosiahle dôsledky!

Chov včiel sme si prispôsobili tak, aby to vyhovovalo hlavne človeku a doteraz to aj nejako fungovalo. Avšak v poslednom desaťročí vidíme, že zaužívané postupy nefungujú, keďže máme každoročne masívne úhyny. Nie je to spôsobené výlučne zmenou krajiny. Musíme si priznať, že je to i vinou samotného včelára. Začiatkom zmeny prístupu v ošetrovaní včelstiev by mohlo byť úplné vynechanie chemických liečiv ako amitraz či fluvalináty, ktoré sa často používajú v nevhodnom čase či dokonca preventívne.

„Chemoterapia je obyčajne úplne poslednou možnosťou liečenia zdravotných neduhov človeka. Človek však používa túto formu „terapie“ ako prvú voľbu na rastliny a živočíchy, ktoré vzápätí konzumuje“ – Marcel Antal, zakladateľ občianskeho združenia Alter Nativa, Brdárka.

V januári včielky ešte viac-menej oddychujú, v južnejších oblastiach Slovenska však už aktívne fungujú. Vo februári už aj v severnejších a vyššie položených oblastiach môžeme pozorovať prvé jarné prelety. Čo môžeme poskytnúť včelám na posilnenie? Predsa len je stále bežné, že včely zimujú výlučne na cukrových zásobách, ktoré neobsahujú potrebné živiny, mikro a makroelementy nevyhnutné pre rozvoj a vývin včiel. Ak chýbajú medné a peľové zásoby, včely „živoria na prázdnej energii“. Príčin, že včelstvo má zásoby chudobné na živiny môže byť viacero.

Na našom trhu sa nachádzajú rozličné cukrovo-medové cestá, z ktorých si včelár môže vybrať v prípade potreby dodania zásob do včelstva. Jedným z nich je Apilekar® od ruského výrobcu Agrobioprom. Zaujímavé na tomto ceste je, že okrem energie v podobe obyčajného práškového cukru obsahuje aj živiny v naturálnom mede, extrakte pergy a cesnaku.

O cukre písať nemusíme, ten slúži iba ako pojivo, aby ostatné komponenty spojil do hmoty, ktorú včelár môže jednoducho použiť a včely jednoducho požiť. Do cukrovo-medového cesta, ktoré si včelár môže i sám pripraviť, sa dá zapracovať ďalší prípravok Agrobiopromu – Nozetom®. (návod https://youtu.be/fEHsAyqCXX4 ). Obsahuje morskú soľ, cesnakový extrakt, kyselinu askorbovú a glukózu. Oba tieto prípravky zvyšujú odolnosť včelstiev voči chorobám a nepriaznivým vplyvom vonkajšieho prostredia. Vitamíny, minerály, bielkoviny a uhľohydráty sú zdrojom energie, obnovujú tkanivá, regulujú fyziologické procesy, harmonizujú metabolizmus, pôsobia stimulačne na rast a rozvoj včelstiev. Zvyšujú stupeň rozvoja tukového telesa, stimulujú plnohodnotné plodovanie matiek, produkciu materskej a kŕmnej kašičky, posilňujú hygienické správanie včiel, sú netoxické a včely ich dobre prijímajú.

Biologicky aktívne látky v prípravkoch rýchlo degradujú, preto sa podávajú v malých množstvách – na okamžitú a rýchlu konzumáciu včelami.
Nepriaznivo pôsobia i na klieštika, ktorého nezriedka vidíme na podložkách po podaní prípravkov obsahujúcich cesnak.

Med a pergu si včely sami pripravujú na to, aby prežili. Sú to však suroviny, ktoré sú veľmi vzácne aj pre použitie v apiterapii a výžive človeka.

Perga obsahuje 28 chemických prvkov, potrebných pre normálny vývin živého organizmu a množstvo fenolových zlúčenín, ktoré majú terapeutické a profylaktické vlastnosti. Pergu tvoria všetky známe vitamíny, všetkých desať esenciálnych a dve desiatky neesenciálnych aminokyselín, takmer päťdesiat enzýmov, desiatky uhľohydrátov, desiatky stopových prvkov, rôzne hormóny, vrátane „rastovej látky“ – heteroauxínu, sacharid – jednoduchý cukor, ktorý sa pod vplyvom enzýmov čiastočne premieňa na kyselinu mliečnu, pričom sa zvyšuje obsah vitamínu K a trvanlivosť produktu, minerálne soli a organické kyseliny. Perga je vitamínová bomba vytvorená samotnou prírodou. Včelí organizmus absorbuje tento vitamínový komplex na 100%, (na rozdiel od jeho umelých „bratov“). Extrakt z pergy je veľkým protivníkom väčšine chorôb. Perga je veľmi dobre popísaná v rôznych knihách o apiterapii – napr. Chizmatulina, Praktická apiterapia.

Cesnak – jeho extrakt v podobe oleja, obsahuje alkylderiváty cysteínu, ktoré majú fytoncídny účinok – tzn. sú rastlinným antibiotikom. Zloženie cesnaku sa vyvinulo ako ochranný mechanizmus voči škodlivým mikroorganizmom a ten využíva človek oddávna z rovnakého dôvodu. Najvyššiu antimikrobiálnu silu majú práve prchavé fytoncidy z tkanivovej šťavy cesnaku. Okrem fytoncidov obsahuje éterické oleje, vitamíny (C, PP, B1, B3 B6, E), bielkoviny, fytosteroly, veľa inulínu, makro a mikroelementy, hlavne draslík a magnézium. Hlavnou látkou, ktorú cesnak obsahuje je alicin, ktorý má antimikróbne a protivírusové účinky. Vďaka nemu má cesnak svoj charakteristický zápach. Okrem vonných látok rozpustných v oleji má cesnak zložky rozpustné aj vo vode (Fenwick a Hanley 1985). Extrakt z cesnaku sa používa v boji proti moru a hnilobe včelieho plodu, má profylaktické účinky proti vírusovým a bakteriálnym ochoreniam, má antiparazitárny, antimykotický a antiseptický účinok, je imunostimulačný. Bohatý chemický obsah cesnaku zvyšuje reproduktívnu aktivitu včelích matiek, čo má za následok intenzívny nárast mladých včiel v jarnom a jesennom čase, a tie sú samozrejme viac odolné voči infekcii nozematózy. Čím je v rodine viac mladušiek, tým je menší stupeň infekcie.
Vitamín C zvyšuje schopnosť buniek poradiť si so stresom či ochorením. Je nevyhnutnou súčasťou mnohých metabolických procesov a v čase ochorenia spotreba vitamínu C niekoľkonásobne stúpa. Je to významný biochemický faktor potrebný na ochranu a regeneráciu tkanív a aktivitu imunity. Predpokladá sa, že vitamín C, brzdí rozvoj pôvodcu nozematózy.  Spolu s cesnakom, ktorý má antibiotické (fytoncídne) vlastnosti, pôsobí synergicky a jeho účinok zvyšuje. Dôležitosť vitamínu C, podloženú vedeckými dôkazmi veľmi dobre rozoberá Peter Tuhársky v knihe Vitamín C – zabudnutý poklad.

 

Morská soľ obsahuje jód, ktorý ničivo pôsobí na mikrospóry nozematózy. Bór udržuje optimálnu funkciu buniek a orgánových membrán, chráni telo pred plesňami a kvasinkami, pozitívne ovplyvňuje enzymatické reakcie. Morská soľ zvyšuje počet negatívnych iónov, čím prispieva k neutralizácii pozitívnych iónov, ktoré negatívne vplývajú na fyziologické procesy hlavne počas stresu.  Ďalšie prvky ako horčík, zinok, meď, kobalt atď. sú nevyhnutné pre správne fungovanie všetkých biochemických procesov v organizme (7, 8).

Glukóza – nachádza sa v rastlinách ako jeden z produktov fotosyntézy a predstavuje pre rastliny zásobu energie. Tento jednoduchý cukor napomáha tvorbe trigalózy – zásobného cukru v hemolymfe včiel (5).

Vzhľadom na to, ako celoročne stresujeme naše včely je strava s dostatkom živín nevyhnutná. Platí to aj pre človeka, aj pre včely. Jedol by človek vodu s cukrom? Dokázal by sa uživiť pergou a medom?

Príroda stvorila včely i človeka, obklopila ich všetkým potrebným na to, aby prežili. Čerpajme preto z prírody, z jej múdrosti, z jej produktov, využívajme ich na to, aby sme Prírodu v konečnom dôsledku posilnili. Posilňujeme tak sami seba.
Zdroje:
1. N.Z.Chizmatulina, Praktická apiterapia, 2012
2. P. Tuhársky, Vitamín C – zabudnutý poklad, 2014
3. Jill Blakewayová Liečenie energiou – od vedy k mystike a späť, 2019
4. Bruce Lipton, Biológia viery, 2015
5. Klinické testy prípravku Apilekar a Nozetom, Agrobioprom, 2019
6. Margaret Cheney, Tesla, človek mimo čas, 2012