Ekopol®, Apidez® a Bisanar® je trojica veterinárnych prípravkov určených na prevenciu a podporu liečby varroázy. Bisanar® je homogénna tekutina obsahujúca tymol, koriandrový a jedľový esenciálny olej. Bisanar® zamedzuje vývoj varroázy u včiel.
V čom je Bisanar® iný? Jeho použitie je ideálne počas teplého slnečného letného dňa.
Tymol poznáme ako zložku tymianovej silice a čistý extrakt predstavuje bielu kryštalickú látku so silnými antiseptickými vlastnosťami, ničiacimi huby a baktérie. Používa sa vo včelárstve proti klieštikovi, v knihárstve proti hubám a plesniam a tiež v medicíne na liečbu rôznych kožných mykóz. Rovnako je dobrý ako konzervant alebo antiseptikum v ústnych vodách. Prirodzene sa nachádza v materinej dúške, tymiane, oregane či pamajoráne.
Koriandrový éterický olej je nenáročná bylinka, ktorá sa pre svoju arómu vo veľkom množstve používa v gastronómii. Tak ako tymian obsahuje tymol, tak koriander obsahuje veľa linaloolu, ktorý má sedatívne, akaricídne, larvicídne , fungicídne a repelentné účinky. Ľahko preniká do metabolizmu parazitov a narúša ich biochemické procesy. Koriandrový olej ovplyvňuje tráviaci a hormonálny systém.
Jedľový éterický olej obsahuje dôležitý bornylacetát. Je protizápalový, antibakteriálny, antivírusový, analgetický a dezinfekčný. Používa sa pri liečbe mykóz, respiračných ochoreniach, nespavosti, zvyšuje odolnosť organizmu voči infekciám.
Bisanar® je vyzbrojený silnými zložkami, ktoré účinne pôsobia proti klieštikovi a zároveň podporujú obranyschopnosť samotných včiel. Má príjemnú vôňu. Vďaka prírodným olejom, ktoré svojou vnútornou stavbou sú každoročne vždy iné nespôsobuje vznik rezistentných populácií klieštika. Je netoxický, nemá negatívny vplyv na vitalitu, práve naopak, podporuje produktivitu včelstiev a matky v kladení plnohodnotných vajíčok.
1 ml prípravku sa rozpustí v 1 litri teplej vody (35 – 40 °C), (alebo 2 ml prípravku v 2 litroch) a pripravený roztok sa tenkým prúdom aplikujte vo včelstve medzi rámiky v množstve 10 ml na jednu uličku. Ošetrenie sa vykonáva 2 – 3 krát s odstupom 7 dní v prvej polovici dňa, v teplom počasí, kedy teplota vzduchu neklesne pod 10°C a včely sa môžu preletieť. Jedna ampulka s obsahom 1 ml Bisanar® vystačí pre 10 rodín a teda 2 ml pre 20 rodín na jedno ošetrenie. Bisanar® sa kvôli svojej aróme odporúča aplikovať po medobraní.