Ako to celé začalo
Raz ma začali zaujímať včely. Len tak. V 2012 som začala pomáhať včelárovi, ktorý mi ochotne ukázal prácu na včelnici a stal sa našim prvým priateľom-včelárom. Neskôr v 2014 som sa k včelám dostala počas ročného pobytu v Anglicku. Po návrate som si v 2015 podala prihlášku na odbornú školu v odbore včelár. Absolvovala som v roku 2016. To sme už včelárili s 5 úľmi a stáli sme pred otázkou čím liečiť. Odvtedy sa intenzívne zaujímame o problematiku liečenia včelstiev, ošetrovania a udržiavania ich zdravia skrze nechemické, prírodné prostriedky, ktoré neškodia ani včelám, ani prírode, neostávajú vo včelích produktoch, sú ľahko a bezpečne použiteľné aj pre začiatočníka, aj pre profesionálneho včelára. Ak existuje spôsob, ako prispieť k trvalej udržateľnosti včelárenia, je našou povinnosťou v dnešnej dobe používať, učiť seba i ostatných.
Na jeseň 2016 sme boli na výstave Apislávia v Kazachstane kde stretli zástupcov ruskej spoločnosti Agrobioprom. Počula som už o nich a tak sme sa s nimi porozprávali o ich prípravkoch. Vymenili sme si kontakty. Naša vzájomná komunikácia bola dosť intenzívna a prerástla postupne do spolupráce. Na naše otázky sme dostávali odpovede. Odvtedy aj naša spolupráca prerástla do priateľstva. Najviac skúseností čerpáme prostredníctvom firmy Agrobioprom a jej lídrov, ktorí ochotne odpovedajú na naše otázky ohľadom zdravia včiel.
V nasledujúcom roku 2017 sme úspešne zaregistrovali na Slovensku Ekopol – jeden z najdôležitejších prípravkov pre včely v „boji“ proti klieštikovi. Nezaobišlo sa to bez problémov, predsa len, je to prípravok ruský, prírodný, ľahko použiteľný, lacný, vysoko účinný a nezanecháva zvyšky vo včelích produktoch. Ekopol nápor diskreditácie ustál a dnes ho včelári úspešne zaraďujú medzi arzenál ekologických prípravkov pre včely. Ekopol prispel svojou troškou k obmedzeniu používania chemických liečiv. Našim cieľom je, aby sa chemická éra amitrazu a fluvalinátov obmedzila na minimum.
Neskôr sa povolenia na Slovensku dočkali i ďalšie prípravky, ktoré rozširujú paletu prírodných možností ošetrenia včiel. Našim cieľom je, aby si každý včelár mohol vybrať to, čo potrebuje a mal to poruke.
Neskôr sme na našej včelnici zhotovili apidomček a spolu s apikonzultantkou Ivetou Krajňákovou sa intenzívne venujeme apiterapii. Ivetka venuje osobitnú pozornosť deťom s autizmom. Znova s nám potvrdilo naše rozhodnutie o ekologickom prístupe ku včelám. Apiterapia predstavuje priame spojenie medzi ekologickým prístupom ku včelám a použitím čistých včelích produktov.
Včely sa dnes vinou človeka dostali do situácie, kedy nedokážu prežiť samy. História ukazuje, že chemické prípravky na rôzne ochorenia síce zaberajú rýchlo (aj u ľudí), ale skracujú život. Naopak, udržaním zdravej odolnosti organizmu a jej posilnením prírodnými zdrojmi (bez ich ničenia a drancovania) vytvárame moderný prístup a inšpiráciu aj pre ďalšie generácie.
Kategórie
- Esenciálny olej (3)
- Nezaradené (2)
- Novinky (3)
- Prípravky (8)
- Starostlivosť (3)
- Varroáza (6)
- Výskumy (2)
- Zaujímavosti (2)